امروز پنجشنبه ,۱ مهر, ۱۴۰۰
پادگان پدافند هوایی سمنان
پادگان پدافند هوایی سمنان

به وضعیت پادگان پدافند هوایی سمنان و سربازانش رسیدگی کنید

مرکز آموزش پدافند هوایی سمنان واقع در ۴۵ کیلومتری حومه شهر سمنان در میان کویر واقع شده است این پادگان ماهانه از سراسر کشور سربازان آموزشی زیادی را جذب می کند.
به دلیل فاصله بسیار زیاد پادگان با مرکز شهر همچنین آسفالت بسیار بی کیفیت جاده و عبور وسایل نقلیه سنگین مربوط به معادن نمک و گچ، دسترسی سربازان به پادگان با خطرات جدی زیادی مواجه شده و رفت و آمد به این پادگان که جاده آن اختصاصی است بسیار دشوار است. در چند سال اخیر نیز متاسفانه شاهد تصادفات سربازان و خانواده ها به دلیل نبود دید مناسب و پیچ و خم های خطرناک و آسفالت نامناسب، بوده ایم اما تاکنون هیچ رسیدگی از مسئولین مربوطه پادگان به آن نشده است.

کمبود امکانات گرمایشی و سرمایشی

سیستم گرمایشی و موتورخانه ها, هنوز به وسلیه گازوئیل و نفت سفید تامین می شود که بسیار خطرناک است. در سال های اخیر بخاری های آسایشگاه دچار آتش سوزی های زیادی شده که جان ۹۰ سرباز داخل آسایشگاه به خطر افتاده است. همچنین به علت نبود مسیر دودکشی برای ساختمان های آموزشی و استفاده از هیتر های صنعتی غیراستاندارد و نشت دود به داخل آسایشگاه ها، سلامت سربازان تحت تاثیر قرار گرفته که باید سریعا فکری برای وضعیت سیستم گرمایشی پادگان شود البته طبق شواهد در سال ۹۸ گازکشی انجام شده اما داخل پادگان هنوز به گاز وصل نشده است.

کیفیت پایین غذا

طبق پرسش ها و بررسی های به عمل آمده از سربازان، جیره غذایی سربازان محدود بوده به طوری که غذا به اندازه کافی به سربازان نمی رسد و غذا های سرو شده کیفیت پایینی دارند همانند خورشت صاف آبکی و یا برنج سفت و گوشت نیمه پخته، طبق بررسی ها آشپزخانه پادگان از نیروهای غیرحرفه ای استفاده می کنند و از سربازان آموزشی و آموزش ندیده برای تهیه و تدارکات غذا استفاده می شود که موجب تاسف می باشد.

کم توجهی به سربازان یگان پاسداری پادگان

سربازان یگان پاسداری با توجه به سختی خدمت نگهبانی با مشکلاتی از جمله تاخیر زیاد در جابجایی شیفت نگهبانی، استفاده از سربازان معاف از رزم در نگهبانی ها (سربازانی که دارای مشکلات زمینه ای و بیماری هستند) و همچنین با مشکل عدم توجه کافی به سلامت سربازان بخش پاسداری رو به رو هستند. که بی توجهی به سلامت سربازان و استفاده از آنها در نگهبانی موجب نارضایتی و حوادث بسیاری گردیده است که باید به این وضعیت نیز رسیدگی شود.

سهل انگاری های مسئولین و بروز حوادث

از مهم ترین عواملی که موجب بروز مشکلات و حوادث می شود عدم نظارت صحیح مسئولان ذیربط از جمله واحدهای ایمنی و بازرسی است که انتظار می رود توجه بیشتری به مشکلات و نظارت بیشتر بر پرسنل داشته باشند زیرا در بسیاری از موارد گزارش شده سهل انگاری ها و بی توجهی مسئولین نسبت به سربازان موجب بروز حوادث غیر قابل جبران و آسیب و صدمه بدنی به سربازان شده است.

سخن پایانی

با توجه به مشکلات عدیده ای که ذکر شد یک پادگان آموزشی باید در مرکز یا نزدیکی شهر باشد تا دسترسی سربازان به خدمات، امکانات و رفت و آمد بهتر و سریع تر باشد. وجود یک پادگان آموزشی در ۴۵ کیلومتر خارج شهر با جاده خطرناک و جابجایی سخت برای سربازان آموزشی هیچ منطق و توجیهی ندارد و باید سریعا فکری برای جابجایی این پادگان آموزشی به مکان بهتری کرد.

از این رو باتوجه به اینکه پادگان مرکز آموزش پدافند هوایی سمنان ماهانه پذیرای هزاران سرباز آموزشی از سراسر کشور است و هنوز دارای مشکلات فراوان و کمبود امکانات است موجب نارضایتی پرسنل و سربازان و به جا ماندن خاطره بد برای آن ها شده که این موضوع متاسفانه به وجهه فرهنگی شهر سمنان در افکار عمومی نیز ضربه می زند.

امید است با تهیه این گزارش مسئولین ذیربط پادگان و ارتش به این مشکلات هر چه سریع تر رسیدگی و اقدام عملی کنند.

4 دیدگاه

  1. حتی نگهداری حیوان هم تو این مرکز درست نیست چه برسه آدم.
    وقتی اسم سمنان میاد آدم افسردگی میگیره

  2. من سرباز اموزشی بودم یکسال پیش تو سمنان علاوه بر مشکلاتی ک نوشتین مشکلات بهداشتی و برخورد بد پرسنل بهداری و کمبود دارو سلامت سربازان رو تهدید میکنه

  3. من اینجا بودم چندین سال پیش. مخالف سربازی اجباری هستم. آب و هوای کویری. دور از شهر. اما خاطره جالبی بود. چندان سخت نبود. برای من خوب بود و تجربه زندگی جالبی بود.

  4. من اموزشی در این پادگان بودم واقعا صفر مرزیه و سربازا به سختی و مشقت دوره رو میگذرونن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *