امروز جمعه ,۸ مهر, ۱۴۰۱
تیتر خبرها

:نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی گفت : :وضعیت کمبود آب و خشکسالی در این استان فرابحرانی است و باید برای تأمین منابع آبی پایدار تلاش کرد.

:احمد همتی گفت: استانداردهایی برای تشخیص بحران آبی، وجود دارد که طبق آن اگر بیش از 40 درصد منابع آبی زیرزمینی استفاده شود به منزله بحران تلقی می‌شود.

:وی اظهارداشت: این در حالی است که اکنون بیش از 80 درصد از منابع آبی زیرزمینی استان و منطقه استفاده و بسیاری از چاه‌ها مناطق خشک و یا در حال خشک شدن است.

:وی ادامه داد: همچنین چشمه‌های اصلی که در حال آبرسانی به مرکز استان و شهرهای مجاور در نظر گرفته شده به نصف و یا یک سوم رسیدند.

:نماینده مردم سمنان ،مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که وضعیت آبی استان اکنون فرابحرانی است، یادآور شد : در فصل گرم سال قطعی آب در مرکز استان و شهرهای مجاور وجود دارد.

:وی اضافه کرد : بحث سدهای فینسک و روزیه که مصوب سفر رییس جمهوری است و بحث انتقال آب خزر که مصوبه و تاییده محیط زیست را دارد باید به طور جدی در دستور کار قرار گیرد تا برای آینده استان و منطقه پیش‌بینی و تدابیری اتخاذ شود که در غیر این صورت عواقب جدی در انتظار منطقه و کشور است.

:همتی اضافه کرد : یکی از عواقب خشکسالی افزایش ریزگرد‌هاست و راهکار مهار این پدیده را اجرای طرح‌های کشاورزی، طرح تاغ‌کاری و ایجاد درخت در مناطقی که منشأ ریزگردها در استان است.

:به تاکید وی در صورت مهار نشدن این پیامد منفی، مشکل جنوب کشور این استان را تهدید خواهد کرد.

:بیش از 80 درصد از منابع آبی زیرزمینی سمنان استفاده و بسیاری از چاه‌های مناطق، خشک و یا در حال خشک شدن است، روند موجود نشان می دهد، خشکسالی و کم آبی در این استان فراتر از بحران است که باید برای تامین منابع آبی پایدار تلاش کرد.

:به گزارش ایرنا، در صورتی که به گفته مسوولان برای رفع این چالش جدی استان سمنان در کوتاه مدت و میان مدت تدابیری اتخاذ نشود عواقب جدی در انتظار منطقه است.

:میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 لیتر است، در استان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که هفت درصد از آن به مصارف خانگی و بقیه مربوط به بخش صنعت اختصاص دارد.

:بیش از 87 درصد آب تولیدی استان سمنان در بخش کشاورزی مصرف می شود و طرح هایی مانند ساماندهی چاه های کشاورزی، بهسازی قنات‌ها و کانال های انتقال آب، اصلاح الگوی کشت و استفاده از سامانه های نوین آبیاری برای بهره وری بیشتر از آب در حال اجراست.
در استان سمنان 198 هزار هکتار اراضی باغی و زراعی وجود و یکهزار و 800 واحد تولیدی و صنعتی و فعالیت دارد.

:در استان سمنان سالانه حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب تولید می شود و سالانه کمبود مخزن در این استان حدود 350 میلیون متر مکعب است.

:شهرهای سمنان و شاهرود در استان بیش از 700 هزار نفری سمنان بیشترین میزان مصرف آب آشامیدنی را دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *