امروز جمعه ,۲ مهر, ۱۴۰۰

نماز جمعه در نقاط قرمز کرونا برگزار نمیشود

مسئول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در استان سمنان با بیان اینکه نماز جمعه همواره با هجمه‌های سنگین دشمنان روبه‌رو بوده است گفت: نماز جمعه در ۵ نقطه قرمز استان سمنان برگزار نمی‌شود.
محمدحسین پیرچه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: نماز جمعه در طول انقلاب اسلامی با فرازوفرودهای بسیار زیادی مواجه بوده و همواره در طول این سال‌ها با هجمه‌های سنگین از سوی دشمنان روبه‌رو شده است.

وی به ترور و شهادت ائمه جمعه در کشور به دست افراد کوردل و منافق اشاره کرد و گفت: آیت‌الله مدنی، دستغیب، اشرفی اصفهانی، قاضی طباطبایی از جمله شهدایی هستند که نامشان برای همیشه در دفتر انقلاب ثبت و ضبط‌شده است.

مسئول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در استان سمنان با اشاره به خدمات بی‌دریغ امامان جمعه در این استان بیان کرد: در 19 نقطه استان سمنان نماز جمعه اقامه می‌شود.
پیرچه با اشاره به اهمیت و اثرگذاری نماز جمعه در جامعه گفت: خطیب نماز جمعه باید با سخنانش موجب ترغیب و تشویق اقشار مختلف مردم به این پایگاه مردمی و از طرفی در افزایش سطح آگاهی و دانش مردم با بیان مطالب جدید و به‌روز اثرگذار باشد.

وی نقش امام‌جمعه را در جامعه به مثابه یک چراغ روشن و پرنوری دانست که در هدایت و ارشاد مردم به‌ویژه جوانان و جلوگیری از بروز هرگونه انحراف و کجی در جامعه بسیار اثرگذار است.

مسئول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان سمنان افضل نمازها را اقامه نماز جمعه دانست و گفت: در روز جمعه باید مردم به هنگام شنیدن صدای اذان ظهر به‌سوی میعادگاه‌های نماز جمعه بشتابند و بازارها و مغازه‌ها تعطیل شود؛ چرا که صفوف نماز جمعه علاوه بر وحدت‌آفرینی، دشمن‌شکن نیز هست.

وی افزود: نماز جمعه پایگاه حل مشکلات مردم است و ازاین‌جهت مرجع و پناهگاه مردم به شمار می‌رود و امامان جمعه علاوه بر حل مشکلات مردم در حوزه‌های مختلف حلال مشکلات خانوادگی مردم نیز بوده و هستند.

مسئول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان سمنان با اشاره به اینکه اعضای ستاد نماز جمعه خود را خادم مردم می‌دانند و مشغول خدمت به مردم بدون هیچ‌گونه دستمزد و چشم‌داشتی هستند گفت: نهاد نماز جمعه در حوزه تعلیم، تعلم و تربیت نقشی اساسی دارد و خدمات ارزنده‌ای از این طریق به مردم تاکنون ارائه‌شده است.

نماز جمعه در 5 نقطه قرمز استان سمنان برگزار نمی‌شود

پیرچه در ادامه سخنان خود به موضوع شیوع ویروس کرونا و اقدامات انجام‌شده در راستای مقابله با کرونا از سوی ستاد نماز جمعه و شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در استان سمنان اشاره کرد و عنوان کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا از اوایل اسفندماه در کشور و‌ استان سمنان در بعضی از شهرها 90 روز و در برخی دیگر از شهرهای استان 120 روز نماز جمعه برگزار نشد.

وی گفت: با کاهش شیوع این ویروس در برخی از شهرها و نقاط استان نماز جمعه از سی و یکم خردادماه دوباره اقامه شد و اکنون نیز در پنج نقطه استان سمنان به دلیل وضعیت قرمز و هشدار این نقاط نظیر مهدی‌شهر، شهمیرزاد، درجزین، ایوانکی و گرمسار نماز جمعه اقامه نمی‌شود.

رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی در پایگاه‌های نماز جمعه سمنان

مسئول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان سمنان افزود: در ماجرای شیوع ویروس کرونا اقدامات و فعالیت‌های گسترده‌ای از سوی امامان جمعه استان سمنان همراه و همگام با طلاب جهادی برای مقابله با کرونا انجام شد که از جمله آن‌ها مشارکت در غسل و کفن‌ودفن فوت‌شدگان ناشی از ابتلا به کرونا بود و باید گفت درست است که در این مدت نماز جمعه برگزار نشد اما امامان جمعه استان سمنان در اجرای و مشارکت در رزمایش مواسات و کمک مؤمنانه بسیار خوش درخشیدند.

پیرچه از دیگر اقدامات امامان جمعه استان سمنان در راستای مقابله با کرونا را سرکشی به خانواده‌هایی عنوان کرد که عزیزان خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا ازدست‌داده بودند.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل شیوع کرونا در پایگاه‌های نماز جمعه تمامی نکات بهداشتی رعایت و به‌دقت رصد می‌شود و به مردم حاضر در این پایگاه‌ها در هنگام اقامه نماز جمعه ماسک داده می‌شود و مدت‌زمان اقامه نماز جمعه و خطبه‌ها در مجموع 45 دقیقه است و فاصله‌گذاری اجتماعی با دقت در نماز جمعه رعایت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *