امروز پنجشنبه ,۳ تیر, ۱۴۰۰

دوختن کیسه مراد از آیین‌های دیرین مردم سمنان در ماه مبارک رمضان

ماه مبارک رمضان بین ماه‌های قمری در بین مسلمانان جهان از ویژگی‌های ممتاز و ویژه‌ای برخوردار است و این ماه شریف برای مردم خطه کویر در استان سمنان همراه با سنت‌هایی است که آن را معنوی و جذاب‌تر می‌کند.

رمضان یکی از مناسبت‌های اسلامی است که پس از ورود اسلام به ایران رنگ و بویش نیز تغییر یافت و کاملاً به سبک و شیوه ایرانی از همان زمان برگزار می‌کنند.

آیین‌های ماه رمضان مانند دیگر مناسبت‌های مذهبی در هر منطقه و شهر و دیاری در کشور با منطقه و دیاری دیگر متفاوت است و با آداب و رسوم خاص هر منطقه عجین شده است و به عبارتی دیگر زندگی مردم مناطق مختلف کشورمان از دیرباز تاکنون همواره با آداب و رسوم خاصی همراه بوده است که این آداب و رسوم با اعتقادات دینی و مذهبی مردم گره‌خورده است.

مردم استان سمنان نیز همچون مردم دیگر نقاط کشور با توجه به عقایدی که از دیرباز داشته‌اند آداب و رسوم خاصی را در ماه مبارک رمضان برپا می‌کنند که در این گزارش به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود.

استقبال از ماه مبارک رمضان

ماه شعبان که به نیمه می‌رسد مردم استان سمنان خود را برای ورود به ماه میهمانی خدا آماده کرده و به دیگر عبارت به استقبال ماه رمضان می‌روند؛ این‌گونه که بر اساس سنتی دیرینه از چند روز قبل از آغاز ماه رمضان با روزه گرفتن به استقبال ماه رمضان می‌روند.

خانه‌تکانی و غبارروبی مساجد نیز از دیگر آیین‌هایی است که در آستانه ماه مبارک رمضان همواره در نقطه‌نقطه دیار قومس انجام می‌شود؛ چرا که معتقدند باید خانه‌ای پاک و پاکیزه برای آغاز ماه مبارک رمضان داشته باشند و بتوانند به بهترین شکل ممکن خود را برای این میهمانی سی روزه آماده کنند.

مراسم شوخوانی وقت سحر و اذان صبح

یکی دیگر از آداب و رسوم مردم استان سمنان در ایام ماه مبارک رمضان مراسم شوخوانی یا همان اعلام وقت سحر و اذان صبح است که این رسم به‌ویژه در مناطق روستایی این استان مرسوم بوده و فردی از اهالی روستا با صدای دل‌نشین خود و خواندن ادعیه سحرگاهی دیگر اهالی را از خواب بیدار می‌کرده است؛ البته این رسم در برخی شهرها نیز رایج بوده است که اکنون به دست فراموشی سپرده شده است و کمرنگ شده است.

ختم قرآن

از دیگر آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در استان سمنان برپایی جلسات ختم قرآن کریم در مساجد و خانه‌هاست که همواره با شور و حال خاصی برپا می‌شود.

پخت غذای نذری و افطاری دادن

از دیگر رسومی که مردم این دیار با آغاز ماه مبارک رمضان انجام می‌دهند پخت غذای نذری و افطاری دادن است که این رسم بیشتر در شب‌های احیا برگزار می‌شود.

کیسه مراد

دوختن کیسه مراد از آیین‌های دیرین مردم این دیار است بدین شرح که در شهرهای شاهرود، گرمسار و روستای جزن برخی زنان بین نماز ظهر و عصر با اندکی پارچه، نخ و سوزن کیسه‌ای کوچک می‌دوزند و سکه‌ای را به نیت تبرک درون آن می‌اندازند.

شاهرودی‌ها کیسه مراد را برای برآورده شدن حاجت خود تا سال دیگر نزد خود نگه می‌دارند و در ماه رمضان بعد کیسه تازه‌ای می‌دوزند.

غذاهای مرسوم در ماه رمضان

مردم هر شهر و منطقه غذای مخصوصی هم برای افطار و سحر دارند که عبارتند از: کشک بادمجان در سمنان، حسّو در شاهرود، لرزان در دامغان، قلیه بادمجان در گرمسار، حلوای آروشه در مهدی‌شهر، آش دوغ محلی سرخه، آش خمیر میامی و شله قروت در آرادان.

عید فطر

یکی از مهم‌ترین آیین ماه ضیافت الله، برپایی عید فطر است که با پخش شیرینی و شکلات به استقبال بزرگ‌ترین عید معنوی مسلمانان رفته و با برگزاری مراسمی این عید فرخنده را جشن می‌گیرند.

برخی از این آداب و رسوم رایج ماه مبارک رمضان همچون خواندن قرآن و برپایی جلسات ختم قرآن کریم یا افطاری دادن های خانوادگی و دسته‌جمعی و در مساجد در فضای سربسته با شیوع ویروس کرونا برای پیشگیری از ابتلای افراد به این ویروس محدود شده است؛ که امیدواریم به برکت فضیلت ماه مبارک رمضان هر چه زودتر با مهار کرونا و کنده شدن شر آن سر استان، کشور و جهان بشریت شاهد برپایی تمام مناسبت‌های دینی و مذهبی با همان شور و حال گذشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *