امروز جمعه ,۲ مهر, ۱۴۰۰

دادستان سمنان : همکاری مردم در کنترل کرونا حق کادر درمان است

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان همکاری مردم برای کنترل کرونا را حق و مطالبه کادر درمان و مسئولان این حوزه از عموم مردم دانست و گفت: مردم باید از وظایف خود در قبال حاکمیت آگاه شوند.

محمد شریف ابراهیمی عصر امروز در نخستین مجمع مطالبه گران استان سمنان در سالت تئاتر شهر سمنان اظهار داشت: امروز باید حق حاکمیت نسبت به مردم در موضوع مقابله با کرونا پیگیری شود تا از وضعیت بحرانی موجود عبور کنیم.

وی با اشاره به اینکه مطالبه و امربه‌معروف و نهی از منکر در سه سطح «مردم با مردم»، «مردم با مسئولان» و «مسئولان با مردم» باید تحقق یابد تصریح کرد: باید با امربه‌معروف و نهی از منکر، از سوی مردم، فرهنگ‌های غلط را از جامعه برچید.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان افزود: به‌طور مثال فرهنگ‌های غلط در جامعه سبب شده است تا امروز شاهد ازدحام در دادگاه‌های خانواده باشیم؛ بنابراین خود مردم می‌توانند با ترویج فرهنگ‌های درست در جامعه، از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و حتی دعاوی حقوقی پیشگیری کنند.

ابراهیمی با تأکید بر لزوم توجه جدی بر توسعه مطالبه‌گری از ناحیه «مردم بر مسئولان» تصریح کرد: برای این مهم درب اتاق دادستانی هیچ‌گاه بر روی مردم بسته نبوده و نخواهد بود.

وی با تأکید بر لزوم رعایت حق‌الناس از سوی مسئولان تصریح کرد: مسئولان همواره و در همه ساعات شبانه‌روز باید دغدغه رفع مشکلات مردم به‌عنوان حق‌الناسی که بر گردن آنهاست؛ را داشته باشند؛ چراکه در موضوع حق‌الناس با کسی شوخی نداریم و همه باید مراقب تضییع حق‌الناس باشند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان با تأکید بر لزوم اولویت‌بندی امور و پیگیری‌ها از سوی مدیران کشور تصریح کرد: مسئولان باید به این مهم توجه داشته باشند.

ابراهیمی با اشاره به وظایف و اختیارات دستگاه قضا در پیگیری تخلفات و جرائم گفت: تعقیب مجرمان یکی از وظایف دادستانی و مرجع قضایی است؛ البته درصورتی‌که جرم یا تخلفی جنبه خصوصی داشت؛ حتماً باید شکایت قضایی از ناحیه شاکی یا شاکیان صورت گیرد و دادستانی درباره جرائم و تخلفاتی که جنبه عمومی دارد می‌تواند رأساً وارد شود.

وی پیشگیری از وقوع جرم را یکی دیگر از وظایف دادستانی دانست و تصریح کرد: در این راستا معاونت پیشگیری از وقوع جرم در دادستانی مرکز استان سمنان راه‌اندازی شده و با آمران به معروف دانشگاه‌های استان سمنان ارتباط مناسبی برقرارشده است.

دادستان عمومی و انقلاب استان سمنان با تأکید بر لزوم توجه هرچه بیشتر به حقوق عامه مردم عنوان کرد: اگرچه هنوز قانون مدونی درباره رعایت حقوق عامه وجود ندارد؛ اما دادستانی استان سمنان با قدرت در راستای حفاظت از حقوق عامه مردم وارد عمل شده و در عرصه‌های مختلف فرهنگی، انفال، آموزش، مدیریت شهری و دیگر عرصه‌های عمومی پیگیر حقوق عموم مردم است.

ابراهیمی با اشاره به مکاتبات متعدد با برخی از مدیران در راستای حفظ حقوق عامه مردم تصریح کرد: درصورتی‌که این مدیران برای حفاظت از حقوق عامه اقدام لازم را انجام ندهند؛ حتماً به‌عنوان مطالبه‌گر در آینده نزدیک از طریق تریبون‌ها آنان را معرفی خواهم کرد.

وی با تأکید بر لزوم خروجی و نتایج مناسب برای مردم در جلسات و برنامه‌ها تصریح کرد: من به‌عنوان دادستان سمنان مدیر کاغذی نیستم و در جلسه‌ای که خروجی و نتیجه‌ای برای مردم نبوده و کمک به آنان نباشد حضور نیافته‌ام و نخواهم یافت.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان «مطالبه‌گری مسئولان از مردم» را سومین نوع مطالبه‌گری عنوان و تصریح کرد: همان‌گونه که مسئولان در قبال مردم وظایفی بر عهده دارند؛ مردم نیز در قبال مسئولان و حاکمیت وظایفی دارند که البته باید به این وظایف آگاه شوند.

ابراهیمی افزود: برخی از مسئولان که وظایف خود را به‌درستی درک کرده‌اند؛ حاضرند برای رعایت حقوق حاکمیت از سوی مردم گریه و التماس کنند.

وی موضوع مدیریت و مقابله با کرونا و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی برخی مردم را نمونه‌ای از وظایف مردم و عدم انجام آن از سوی برخی از جامعه عنوان و خاطرنشان کرد: مسافرت‌ها، عدم رعایت پروتکل‌ها و شوخی گرفتن توصیه‌های کادر بهداشتی و درمانی و مسئولان این حوزه و عدم اعتماد به آنان ازجمله حقوق حاکمیت نسبت به مردم است که جامعه باید آن را رعایت کند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان تصریح کرد: باید این حقوق حاکمیت نسبت به مردم با جدیت پیگیری شود تا دچار بحران در بیمارستان‌ها و کمبود دارو در کشور نشویم و جان مردم به خطر نیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *