امروز دوشنبه ,۶ تیر, ۱۴۰۱

تا کنون 350 شناسنامه برای فرزندان با پدر غیر ایرانی و مادر ایرانی در استان سمنان صادر شده است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان سمنان با اشاره به صدور ۳۵۰ شناسنامه برای فرزندان با مادر ایرانی و پدر خارجی در این استان، فرایند صدور شناسنامه برای این افراد را تشریح کرد.

به گزارش دهرویه خبرنگار جوانه  سابقه تلاش‌ها برای اعطای تابعیت و صدور شناسنامه برای فرزندانی با پدر خارجی و مادر ایرانی به سال 85 برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که نمایندگان مجلس هفتم با طرح این مهم در خانه ملت سعی کردند تا مفاد قانونی دراین‌باره را تصویب کنند. تصویب این قانون نهایتاً تا دوره‌های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی به طول انجامید؛ اما شورای نگهبان آن را به دلایل قانونی رد کرد تا سرانجام تصویب آن به مهرماه سال 1398 بینجامد.

امروز صدور شناسنامه برای فرزندان با مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی فرایندی قانونی دارد؛ اما وجود بروکراسی زیاد و گاهاً نفس‌گیر اداری سبب شده تا اجرای این قانون در برخی موارد به مشکل برخورده و حتی متقاضیان عطای شناسنامه‌ایرانی را به لقایش ببخشند.

وضعیت در استان سمنان چگونه است؟

«تا کنون 350 شناسنامه برای فرزندان با پدر غیر ایرانی و مادر ایرانی در استان سمنان صادر شده است.»

این آماری بود که عباس قندالی مدیرکل ثبت‌احوال استان سمنان آن را اعلام کرد.

وی با تأکید بر اینکه مصوبه «اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» 13 خرداد سال 1399 ابلاغ شد و لازم‌الاجراست بیان کرد: دی‌ماه 1399 نخستین شناسنامه برای متقاضی با مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی در استان سمنان صادر و از آن تاریخ تا کنون 350 شناسنامه برای این افراد صادر شده است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان سمنان با اشاره به اینکه در فرایند صدور شناسنامه برای افراد دارای پدر ایرانی مشکلی وجود نداشته و اکنون نیز بدون مشکل در جریان است عنوان کرد: اما برای فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی، پس از مصوبه مجلس و به‌تبع تصویب‌نامه هیئت‌وزیران در تاریخ دوم مهر سال 98 فرایند آن در کشور آغازشده است.

قندالی با اشاره به فرایند صدور شناسنامه برای متقاضیان دارای مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی تصریح کرد: در ثبت‌احوال سند هویتی مادر بررسی و احراز می‌شود و بعد از تأیید و تصویب کمیسیون اتباع و اعلام آن به ثبت‌احوال، مراحل لازم برای صدور تابعیت انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *