امروز جمعه ,۲ مهر, ۱۴۰۰

استاندار سمنان :حفظ اشتغال موجود در بنگاه های اقتصادی و تولیدی در استان به واسطه شیوع بیماری کرونا و تشدید محدودیت ها، از اولویت های اصلی در استان است.

حفظ اشتغال موجود در بنگاه های اقتصادی و تولیدی در استان به واسطه شیوع بیماری کرونا و تشدید محدودیت ها، از اولویت های اصلی در استان است.

🔹 با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و همچنین استان ، محدودیت هایی در زمینه اشتغال بوجود آمده است.‌

🔹 تا کنون ۸۳ درصد از تسهیلات مصوب استان در زمینه ی اشتغال رایی روستایی و عشایری پرداخت شده است.‌

🔹 امروز اولویت اصلی ما در استان حفظ اشتغال موجود و پس از آن تلاش برای ایجاد فرصت های شغلی جدید و رسیدن به سقف تعهدات در زمینه اشتغال است

🔹 باید بحث تسهیلات کرونا و عدم استقبال مطلوب از این فرصت، آسیب شناسی شده و اقدامات لازم در این خصوص به منظور بهره گیری حداکثری و رونق و جهش تولید در استان در دستور کار قرار گیرد.

🔹در بحث بیمه بیکاری در استان‌ پرداخت ها به موقع و منظم صورت‌ گرفته و هیچگونه اعتراض کارگری در این بخش را شاهد نبودیم که جای تقدیر و تشکر از مسئولین ذیربط دارد.

🔹بازگشت بالغ بر ۳ هزار نیروی اشتغال به چرخه تولید در واحد ها و بنگاه های اقتصادی و تولیدی استان نشان از رونق تولید و حرکت به سمت جهش تولید علی رغم شیوع ویروس کرونا دارد.

🔹 در حال حاضر بالغ بر یک هزار و ۷۰۰ پرونده تسهیلات اشتغال زایی به مبلغ ۲۸‌میلیارد تومان در بانکها در حال بررسی است که با پرداخت این مبلغ و اجرایی شدن طرح ها، زمینه اشتغال ۲ هزار و ۷۰۰ نفر دیگر در استان فرآهم می شود

🔹 فعال تر شدن شورای اشتغال شهرستان ها و تلاش فرمانداران برای تقویت مشاغل آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا و حرکت در جهت محورهای راهبردی کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری استان مورد انتظار است.

🔹حتی اشتغال یک فرد نیز می تواند معیشت یک خانواده در جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.

🔹نیاز است تا مسئولین به دور از کاغد بازی و دلسرد کردن مردم، زمینه تسهیل امور را با استفاده از منابع موجود، بخش خصوصی و فعال سازی بازار سرمایه و قرار گرفتن در کنار مردم، فراهم‌کنند.

🔹محدودیت های بوجود آمده در منابع اعتباری در کشور و همچنین کاهش سرمایه گذاری خارجی می تواند بر جهش تولید اثرات منفی داشته باشد.

🔹 محدودیت ها نباید به عاملی برای دلسردی، یاس و بی انگیزگی در بخش صنعت و تولید استان و کشور تبدیل شود.

🔹می توان با استفاده از منابع موجود دولتی، ظرفیت بخش خصوصی و استفاده از فرصت های بازار سرمایه، همراه با اصلاح بهره وری در بخش های مختلف، در جهت عمل به شعار سال و تقویت و جهش تولید گام برداشت.

🔹بازار سرمایه با اقبالی که از سوی مردم مواجه شده بود، ظرفیتی بسیار مهم و مطلوب برای تامین منابع مالی برای اجرای پروژه ها و طرح های عمرانی شاخص و همچنین تقویت بخش صنعت و تولید بود که متاسفانه با برخی اقدامات نابجا و کارشکنی برخی حقوقی های شرکت ها، دچار آسیب شد که خوشبختانه در حال حاضر با اقدامات دولت و مجلس، نشانه هایی از امید روشن شده و اعتماد عمومی مردم مجدد به بازار سرمایه بازگشته است که این امری ارزنده است.

🔹تمامی محورهای اقدامات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و … در روستاهای شهرستان های استان باید بر اساس اسناد توسعه اقتصادی تدوین شده استوار باشد تا بتوان از این مرجع کامل و جامع و مطالعات کارشناسی برای توسعه استان حداکثر بهره را برد.

🔹 تسریع در روند نهایی سازی اقدامات و راه اندازی و ثبت شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت استان سمنان امری لازم و مورد انتظار است.‌

🔹باید تلاش کنیم تا با نهایی سازی و وارد شدن این شرکت به بازار بورس، مردم استان که دارای سهام عدالت بوده و روش سهامداری غیرمستقیم را انتخاب نمودند، هرچه زودتر از سود و منفعت این سهام برخوردار شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *